17. "Starter" i "Ender ~ Lissa Price

Hej kochani :) Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją dwóch książek, duologii Lissy Price - „Starter” i „Ender”.
 Akcja książek dzieje się rok po wojnie bakteriologicznej. Całe społeczeństwo składa się z nastolatków – Starterów i starych – Enderów, ponieważ jako jedyni oni dostali szczepionki, dzięki którym przeżyli wojnę. Wszystkie osoby pomiędzy 20 a 60 rokiem życia nie żyją. Główną bohaterką jest Callie, której rodzice zmarli, jedynym żyjącym krewnym jest jej młodszy brat Tyler. Ma również przyjaciela Michaela. Nie mają dziadków – Enderów, więc błąkają się walcząc o przetrwanie. Jedyną szansą na uzyskanie dużych pieniędzy jest udanie się do banku ciał, gdzie montują specjalny neurochip, dzięki któremu tracisz świadomość, a ktoś inny ją przejmuje i steruje Twoim ciałem. 

Książki osadzone są w bardzo ciekawym świecie, pomysł na fabułę jest zdecydowanie jednym z najoryginalniejszych z jakimi miałam okazję się zapoznać. Starzy ludzie w ciałach młodych osób są z pewnością kreatywnym pomysłem, czymś z czym jeszcze nie mieliśmy doczynienia.


Callie jest bohaterką waleczną, która została postawiona w sytuacji, w której nikomu nie może ufać, a każdy chce poznać działanie chipu umieszczonego w jej głowie. Jest ona bardzo wyrazistą postacią i bohaterką, którą da się lubić. Przy innych postaciach zabrakło mi niestety tej wyrazistości, i mimo że byli głównymi bohaterami, nie poczułam z nimi żadnej więzi.

Obie części zawierają sporo zwrotów akcji, kilka nawet całkiem zaskakujących, także nie powinniście się nudzić w trakcie czytania, ja na pewno się nie nudziłam. Pierwsza część bardzo mi się podobała, co do drugiej mam już trochę więcej zastrzeżeń. Zakończenie kompletnie mnie nie usatysfakcjonowało, bardzo dużo wątków nie zostało wyjaśnionych i czuję ogromny niedosyt. Jedno z gorszych zakończeń jakie w życiu przeczytałam. W książkach możemy wyłapać również sporo nieścisłości, które jednak nie wpłynęły jakoś bardzo na odbiór książki.

Nie są to pozycje z najwyższej półki, ale myślę, że warto przeczytać chociażby dla nietuzinkowej fabuły i świetnie wykreowanego świata po wojnie.

Komentarze

 1. Jestem bardzo ciekawa tych książek, chociaż odrobinę się zdziwiłam czytając, że zakończenie jest takie sobie ;>

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomysł na fabułę całkiem ciekawy, jeśli gdzieś na nią trafie to przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że fabuła jest bardzo oryginalna. Może kiedyś i ja zdecyduję się na tę pozycję. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam obie i jak mnie pierwsza wciągnęła, tak druga znudziła. No i denerwuje mnie fakt, że to dwie częsci - albo jedna, albo trylogia, nie inaczej!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja jestem tych pozycji ciekawa i na pewno z czasem do nich sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na razie przeczytałam tylko część pierwszą, ale bardzo chciałabym poznać kolejną. Szkoda, że gorsza...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

25. „Początek”

24. „Słońce i jej kwiaty”

23. „Niebezpieczne kobiety”