128. „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika”

W końcu zaczynam ogarniać stosik książek, który dostałam na urodziny w lutym i dzisiaj przychodzę do Was z jedną z nich. Jest to książka mojego ulubionego autora - Stephena Kinga, o tytule "Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika".


Nie jest to powieść, jak to zazwyczaj bywa w przypadku tego autora, a coś w rodzaju poradnika, na temat tego jak pisać. "Coś w rodzaju", ponieważ nie jest to zdecydowanie typowy poradnik. 

Pierwsze 90 stron (z 253) to spory kawałek biografii Kinga. Analizujemy jego życie od dzieciństwa, w którym zaczynał pisać, aż do momentu, w którym pisał tę książkę. Autor pokazuje nam tam jak wyglądało pisanie niektórych z jego powieści, jak wygląda u niego cały czas proces tworzenia, co go inspiruje i jak wygląda tryb jego pracy.


Cała reszta książki, to już bardziej część poradnikowa, jednak nie taka oczywista. King radzi nam, ale nie do końca mówi co powinniśmy robić. Są to bardziej wskazówki doświadczonego pisarza, w większości poparte trafnymi cytatami, pokazującymi jak warto pisać, a czego lepiej się wystrzegać. Cytaty sprawiają, że nie jest to taka sucha wiedza. Poparta przykładami zawsze lepiej wchodzi do głowy. Nie musimy się niczego domyślać i nic sobie wyobrażać, wszystko mamy zgrabnie podane.


W książce tej dowiemy się również od czego zacząć. Autor nie mówi nic niezwykłego, podkreśla, że czytanie książek i pisanie jest najbardziej kluczowe, by móc zostać pisarzem. Takie proste, a tak łatwo o tym zapomnieć. 

Jest to jedna z najkrótszych książek Stephena Kinga, które przeczytałam i wydaje mi się, że przez swoją objętość może być przyjemna na pierwsze spotkanie z nim. Myślę jednak, że ta biograficzna część bardziej spodoba się osobom, które są bardziej zżyte z autorem. Fajnie się czyta o tym jak powstawały książki, które już miałam okazję czytać. 


Polecam tę książkę przede wszystkim tym, którzy lubią pisać i chcieliby się w tym doskonalić. Takie osoby znajdą tutaj na pewno dużo takiej życiowej wiedzy. Ja znalazłam. :)

Komentarze

 1. Trafia na moją listę must have :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Na razie w planach mam inne książki Kinga.Posiadające fabułę, ale myślę, że i po tą kiedyś sięgnę.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety to nie dla mnie książka, ale myślę, że znajdą się tu osoby, które z przyjemnością przeczytają ją :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię pisać. A jak się uczyć to od najlepszych. Myślę więc, że ta książka to dla mnie lektura obowiązkowa:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Znam tylko jedną powieść Kinga, ale bardzo podoba mi się jego styl :D I mam ochotę na więcej książek :D


  https://weruczyta.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam jeszcze książek autora. Dla fanów jego twórczości może być to ciekawa lektura 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czuję się zainteresowana :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Raczej nie skuszę się przeczytać, gdyż nie mój gatunek :/
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

75. „Pozamiatane”

69. „Poradniki oraz inne opowiadania z humorem”

107. „Związki - instrukcja obsługi”