213. „Immortaliści”

Książkę "Immortaliści" Chloe Benjamin musiałam przeczytać, ponieważ jej opis niezwykle mnie zaciekawił. Porusza ona temat śmierci, a dokładnie znajomości daty swojej śmierci i tego jak wpływa to na życie, zachowania i decyzje osób znających ją. Już sam opis skłonił mnie do refleksji nad tym tematem, a po przeczytaniu mam w swojej głowie jeszcze więcej myśli.


Czwórka rodzeństwa - Daniel, Varya, Klara i Simon w dzieciństwie poszli do cyganki, która przepowiedziała każdemu z nich datę śmierci. Nie chcieli w to wierzyć, jednak data śmierci każdemu z rodzeństwa wbiła się głęboko w pamięć i odbiła piętno na ich późniejszym życiu. W tej książce możemy zobaczyć, jak każde z nich postanowiło spędzić swoje życie, jaką poszli drogą, jakie mieli relacje ze sobą i z innymi ludźmi, a także.. w jaki sposób zakończyli swoje życie.

Jest to książka napisana lekko, czytelnie. Całość podzielona jest na części, a w każdym odcinku czasu widzimy, co działo się u jednego z rodzeństwa.  Tak jak wcześniej wspomniałam, zmusza do refleksji i wbija się gdzieś głęboko w głowę. Przywiązujemy się do tej rodziny i bierzemy ich ze wszystkimi wadami, trudnymi i złymi decyzjami, jakie podjęli. Książka ta jest też ważna społecznie, ponieważ mamy tutaj poruszane tematy religijne i o homoseksualizmie, które bywają naprawdę ciężko akceptowane. Brakowało mi tu tylko trochę większej interakcji w dorosłym życiu między rodzeństwem. Jest za mało scen, w których ich wątki się przeplatają. Można by to jakoś bardziej rozwinąć. Więcej zastrzeżeń nie mam.


Podsumowując, jest to pozycja ważna społecznie, poruszająca trudne tematy. Pokazuje nam jak ważna jest więź rodzinna, a także akceptacja bliskich bez względu na to czy zgadzamy się z jego decyzjami. Zmusza do głębokich refleksji, szczególnie na temat życia i śmierci. Nie myślałam, że da mi ta książka tak wiele, a zdecydowanie stała się pozycją, do której będę wracać. Polecam Wam bardzo mocno. ;)

Komentarze

 1. Swego czasu było o tej książce dość głośno i zainteresowała mnie, więc mam ją w planach czytelniczych. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. To bardzo wciągająca książka, którą polecam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię książki które wywołują refleksje i przemyślenia :) podoba mi się jej okładka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od jakiegoś czasu planuję przeczytać tę książkę. Jestem ciekawa czy mi się spodoba. ;)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

209. „Królowa nocy”

215. „Zanim się pojawiłeś”