262. „Grobowa cisza, żałobny zgiełk”

 „Grobowa cisza, żałobny zgiełk” to powieść szkatułkowa autorstwa Yoko Ogawy. Jest to moje drugie spotkanie z literaturą japońską. Pierwszym było „Ukochane równanie profesora” tej samej autorki.


Dostajemy jedenaście krótkich opowiadań, które łączą się ze sobą jakimiś drobnymi elementami. Tematem przewodnim każdego z nich jest śmierć w przeróżnych możliwych ujęciach.


W „Ukochanym równaniu profesora” zachwyciła mnie mnogość emocji przekazanych przy użyciu minimalnej ilości treści. Tutaj też to dostałam, jednak nie odczuwałam jej aż tak mocno, jak poprzednią książkę. Spodziewałam się po tej pozycji lekkiej, mocno refleksyjnej opowieści, a dostałam surowe w swojej formie historie, niektóre z elementami grozy, wysuwającymi się przed moje życiowe refleksje. Przejmujący okazał się niepokój, który narasta w czytelniku z każdym przeczytanym opowiadaniem. 


Książka jest bardzo dobra, ale minęła się trochę z moimi oczekiwaniami. „Ukochane równanie profesora” nadaje się na pewno bardziej na pierwsze spotkanie z literaturą japońską, bo jest przyjemniejsze w odbiorze. 


Jeśli będziecie czytać „Grobową ciszę, żałobny zgiełk”, to polecam czytać ją całą na jeden raz, wtedy można ją bardziej docenić.


Ten zbiór opowiadań jest teraz bardzo popularny, więc ciekawa jestem, jakie są wasze odczucia na jego temat! ;)

Komentarze

 1. Mogłabym dać szansę tej książce. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam jeszcze okazji czytać tego zbioru. Może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwszy raz słyszę o tej książce. Nie znam jeszcze literatury japońskiej, a skoro według Ciebie ta pozycja nadaje się na pierwsze spotkanie, to zapisuję tytuł i może po nią sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tę książkę planuję przeczytać, ale nie wiem kiedy to nastąpi, bo inne książki bardziej mnie ciekawią.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

209. „Królowa nocy”

213. „Immortaliści”

215. „Zanim się pojawiłeś”