263. „Tak, mam okres, a co?”

"Tak, mam okres, a co?" to książka autorstwa Clary Henry, która na podstawie swoich doświadczeń i zdobytej wiedzy na temat menstruacji stworzyła pozycję kierowaną do młodzieży, zawierającą wszystko, czego nie dowiadujemy się w szkole, a powinniśmy wiedzieć.

Autorka opowiada bez tabu, tajemnic i skrępowania o menstruacji. Pokazuje, że okres to nic wstydliwego. Porusza wiele tematów, m.im. czym jest miesiączka, jak się przygotować do pierwszej, wyjaśnia kluczowe pojęcia z nią związane, jak PMS, bóle menstruacyjne czy endometrioza, a także porusza wątki związane z akceptację siebie i rozwiewa wszystkie menstruacyjne mity.

Mam wrażenie, że język, którym posługuje się autorka, jest aż za prosty i swobodny, przez co mnie niektóre żarty nie śmieszą, ale wierzę, że jest to językowo przystępna pozycja dla młodszej młodzieży. Może okazać się też ciekawa dla starszego czytelnika, poprzez poruszane tematy o akceptacji, feminizmie i deprecjonowaniu osób z miesiączką, ale czuć, że autorka jest młoda i kieruje swoje rozważania głównie do nastolatków i im najbardziej bym ją właśnie polecała. 

Rzeczą, której mi brakowało, jest brak źródeł, a kilkukrotnie autorka powoływała się na wyniki jakichś badań, których prawdziwości nie jestem teraz w stanie zweryfikować. 

Generalnie bardzo cieszę się, że powstają książki, które pomagają młodzieży wkroczyć w dorosłość. Mimo że ta nie jest idealna, to jest czymś o niebo lepszym, niż to co dostałam podczas swojej szkolnej edukacji.

Komentarze

 1. Ja też uważam, że dobrze, iż są wydawane takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaproponuję lekturę tej książki mojej nastoletniej siostrzenicy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie zawsze matka umie porozmawiać z córką na te tematy, dobrze więc, że powstają książki. Bo na szkołę niestety nie ma co liczyć.
  Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie, że powstają takie książki dla nastolatek.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

209. „Królowa nocy”

213. „Immortaliści”

215. „Zanim się pojawiłeś”