266. „Pusta noc”

Od dawna pragnęłam poznać twórczość Pauliny Hendel, dlatego bardzo się ucieszyłam, gdy dostałam w prezencie pierwszą część serii Żniwiarz "Pusta noc".

Jest to książka z gatunku fantastyki młodzieżowej. Przenosimy się w niej do świata inspirowanego mitologią słowiańską, w którym wszelkie zmory, upiory, wisielce i inne tego typu stworzenia istnieją. Mamy dwóch głównych bohaterów i są nimi Feliks i Magda. Feliks jest wujkiem Magdy, a także żniwiarzem, czyli osobą, która zajmuje się odsyłaniem stworów do świata zmarłych. Gdy Feliks umiera, wraca w ciele kogoś niedawno zmarłego. Magda ma 20 lat, jest człowiekiem, ale odziedziczyła w genach dar widzenia wszystkich upiorów. Fascynuje ją ten świat i ku niezadowoleniu całej rodziny, chce pomagać Feliksowi zabijać stwory. We wsi Wiatrołom, w której mieszkają, zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Jest więcej upiorów niż zawsze, a żniwiarze zaczynają ginąć. Magda i Feliks stają przed trudnym zadaniem wyjaśnienia, co się dzieje wokół nich.

Na pewno czuć, że jest to pierwsza część serii. Wprowadza nas w świat, w którym będą się dziać kolejne tomy. Dostajemy sporo tajemnic, które tylko czekają na rozwikłanie w przyszłości. Przeszkadzało mi trochę to, że zabijanie potworów, mimo że na różne sposoby, to jednak było dość schematyczne. Bardzo polubiłam Magdę i Feliksa, których relacja jest naprawdę wyjątkowa. Fabuła rozwija się dość wolno i ostatecznie jest przewidywalna, ale słyszałam, że drugi tom jest dużo lepszy, więc na pewno to sprawdzę. Na razie powiedziałabym, że jest tak średnio. Mam nadzieję, że dalej autorka wykorzystała bardziej potencjał, jaki dają słowiańskie wierzenia. 

Komentarze

 1. Nie mam obecnie tej serii w planach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Twórczość tego autora to nie moje klimaty czytelnicze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam tylko pierwszy tom, ale na tyle mi się spodobał ze mam w planach kolejne. Klimat w tej książce jest super. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od dawna planuję przeczytać tę serię. Mam nadzieję, że autorka wykorzysta potencjał, o którym piszesz.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

209. „Królowa nocy”

213. „Immortaliści”

215. „Zanim się pojawiłeś”